ACB519H8 Headset Bearing 40 x 51.9 x 8 Chamfer 45/45 Angular Contact
22 in stock
SKU: Headset-Bearing-ACB519H8 Categories: , , Tags: , , , , Brand:
Description
Specifications:
Inside Diameter: 40mm
Outside Diameter: 51.9mm
Width: 8mm
Chamfer: 45° / 45°
Type: Angular Contact Bearing (ACB)
Compatibility:
Suitable for some models of Cervelo, Specialized, Colnago, and Scott frames.
Compatible with headsets from brands like FSA, Cane Creek, and Deda.
Disclaimer:
Available at Hopkinson Cycles:
Contact Us:
For any technical questions or product inquiries, feel free to contact us:
Hopkinson Cycles
Queen Street
Horbury, Wakefield
West Yorkshire
WF4 6LP
📞 01924 274209
📧 info@hopkinsoncycles.com
Visit hopkinsoncycles.com for more cycling components and accessories.
Additional information
Bearing code
ACB519H8
ID
40 mm
OD
51.9 mm
Height
8 mm